אירוע ההשקה 'בכל אדם יש ארבעה בנים'

תחילה היה השיר הבודד, אחר כך המחזור, המחרוזת, DSC 0212
ולבסוף הספר כולו. אולם המשוררת נילי דגן,
שניחנה בראייה שונה ושהגיעה אל השירה מאוחר יחסית לאחר תקופת חיים של עשייה בתחומים אחרים, לא הסתפקה אך בו.

היא לא רצתה ספר נוסף הרובץ על המדף כאבן שאין לה הופכין, או לחילופין טמון במעמקי המחסן. וככל שהעמיקה ראות כי "בכל אדם יש ארבעה בנים", כן ראתה בדמיונה ספר שהוא ארבעה ספרים המנהלים ביניהם רב-שיח אמנותי.

כך, הנקודה שבה משוררים אחרים מסיימים מלאכתם, מושכים ידם או מניפים אותה בתנועה של "מה עוד ניתן לעשות?", הפכה אצל דגן, במִרְצָהּ הבלתי נדלה, לנקודת מוצא וזינוק.

היא פנתה למתרגמים, למפיקים, למלחינים, למעבדים, לנגנים, לשחקנים, למעצבים, ליטול חלק בפרויקט שקרם עור וגידים צעד אחר שעל. רוחה הסוערת של נילי דגן סחפה את כולם למעשה משותף של
יצירה רב גונית, קולית ולשונית, החוצה גבולות וימים. 

 

ביום ששי, 26.12.08, התקיימה בגלריה גרשטיין בתל-אביב קבלת פנים והשקת הפרויקט "בכל אדם יש ארבעה בנים" - In Every One There Are Four Sons"". את הפרויקט האמנותי הייחודי "בכל אדם יש ארבעה בנים" הוציאה לאור המשוררת נילי דגן, והוא כולל ספר שירה בהוצאת אבן חושן, תרגומים, אוסף תקליטורי קריאה בליווי מוסיקה מקורית של דודו אלהרר וספר ביבליופילי משולב ביצירת האמנות "רביעייה" של האמן דוד גרשטיין. על קירות הגלריה התנוססה תערוכה מרהיבה של דוד גרשטיין, ואת הקהל הרב אירח דודו אלהרר ששר ברגש רב והנחה את המופע "שירה בריבוע".

במופע השתתפו השחקניות אביבה מרקס ותמי ספיבק, שקראו משירי הספר בעברית ובאנגלית,  בליווי אלתורי גיטרה של עמוס עבר הדני.

דודו אלהרר, המלחין והמפיק, סיפר: "התגייסתי גם אני לפרויקט, להפקת תקליטורים של קריאה אמנותית בליווי מוסיקלי, שיצורפו לספרים בעברית ובאנגלית. לאט לאט, נסחפנו כולנו אחרי פרץ העשייה של נילי דגן, בהתלהבות שאפשר לשמוע בתוצאה הסופית בארבעה אופנים: שירה, תרגום, קריאה ומוסיקה: אש, מים, אוויר, ואדמה".

עוזי אגסי, המו"ל של הוצאת אבן חושן, הציג לאורחים את הספר הביבליופילי, וסיפר שזה אחד הספרים המיוחדים שעשתה ההוצאה עד היום. את המארז והספר עיצב וכרך ידנית בנו, אמן הספר עידו אגסי, בליווי מגזרת המתכת "רביעייה" של דוד גרשטיין. היצירה נבחרה להיות מוצגת בין ספרי האמן בשדרת מעצבי הספרים הביבליופיליים של יריד הספרים הבינלאומי ה-60 בפרנקפורט, באוקטובר 2008.

   

השקת פרוייקט השירה בגלריה של דוד גרשטיין בת"א, דצמבר 2008