אֲדוֹן הַשָּׁלוֹם

לקט תפילות לשלום מן היהדות, הנצרות והאסלאם

adon-hashalom-book
בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית

לוקט ונערך בידי:

ד"ר אבי אלקיים
השייח עסאן מנאסרה
הרב רוברטו רביב

הסידרה לדיאלוג ולסובלנות בין דתית
הוצאת אידרא

"אדון השלום" הוא סידור תפילות חדש ומיוחד במינו, ראשון מסוגו בעולם, ופורץ דרך בתולדות הדתות הגדולות. זהו ספר תפילות לשלום משלוש הדתות הגדולות: היהדות, הנצרות והאסלאם ובשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. את הסידור ערכו בעלי ניסיון רב שנים בדיאלוג בין־דתי לשלום, לאהבה ולסבלנות: ד"ר אבי אלקיים, השיח' ע'סאן מנאסֿרה והרב רוברטו ארבּיבּ.

בימינו אנו עדים לשלל התנגשויות בין דתות ובין תרבויות במוקדי עימות שונים, והסידור "אדון השלום" מציע אלטרנטיבה של חיבור לשלום בין דתות ובין תרבויות. דווקא בימים אלה חשוב ליצור מצע משותף ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים השואפים לחיות בשלום ובהבנה – בישראל ובעולם.
לפנינו ניסיון ראשון לכרוך את שלוש הדתות בסידור אחד, סביב רעיון השלום, היקר לכל אנשי הדת והרוח. לכל אחת משלוש הדתות של אברהם אבינו – היהדות, הנצרות והאסלאם – יש תפילות משלה לשלום. בסידור "אדון השלום" מובאת כל תפילה בשלוש שפות כדי שכל המתפללים יוכלו לומר אותה יחדיו.
אפשר לומר, שזו הפעם הראשונה בה ניתן לקרוא בשפה הערבית תפילות לשלום מהמסורת היהודית, החסידית, המיסטית.

לסידור "אדון השלום" גם פונקציה חינוכית חשובה בישראל – חינוך לשלום צריך להיות אבן יסוד בכל מערכת חינוך. למרבה הצער, בישראל – גם בבתי ספר יהודים וגם בבתי ספר ערבים – החינוך לשלום אינו חלק מתכנית הלימודים. הסידור הזה שואף ליצור שינוי ולקדם את ערך החינוך לשלום.

לסידור "אדון השלום" הכוח והעצמה לשנות את מצב התודעה של היחיד ולהביאו לידי תודעה וחוויה פנימית של שלום. בסידור זה משולבות תפילות לשלום מן היפות ביותר שנתחברו בידי המין האנושי: החתירה לשלום מפי ישוע, תפילה לשלום מפי האפיפיור פרנציסקוס בעת ביקורו בישראל; הרדיפה אחר השלום בחזון נביאי ישראל, פרקי אבות, הזוהר והחסידות; תפילות לשלום מהקוראן, תפילות לשלום של הנביא מוחמד ותפילות לשלום מהמסורת המיסטית באסלאם ועוד. יופיין של התפילות לשלום של מייסדי שלוש הדתות הוא בכך שבאמירתן ובהתחברות אליהן הן משנות את מצב תודעתו של הקורא בהן ומביאות אותו למצב פנימי של שלום עם עצמו ועם זולתו.

היוזמה להוציא לאור את סידור "אדון השלום" התגבשה בקרב ראשי קבוצת 'דרך אברהם -הדרך הסוּפית הישראלית', בימי מלחמת "עופרת יצוקה" בעזה. נוכח ההתלקחות המחודשת של מסכת האלימות הבלתי פוסקת בין שני העמים, הם ראו חשיבות מיוחדת להוצאתו של קובץ תפילות שיבטא את הכמיהה המשותפת לשלום.

לסידור מצורפים שלושה מאמרים בנושא תפילה (אף הם בעברית, בערבית ובאנגלית): "קול דממה דקה – בין דיבור לשתיקה בתפילות לשלום" מאת הד"ר אבי אלקיים; "מקומן של התפילות לשלום בטקס הד'כר של תנועת 'דרך אברהם" מאת הרב ארביב; "תפילת הלב" מאת השיח' ע'סאן מנאסרה ו"תפילה לשלום" של האפיפיור היום פרנציסקוס.

 

אֱלֹהַי, עֲשֵׂנִי כְּלִי לִשְׁלוֹמֶךָ!

פרנציסקוס מאסיזי

אֱלֹהַי, עֲשֵׂנִי כְּלִי לִשְׁלוֹמֶךָ!
בְּמָקוֹם בּוֹ מֻטֶּלֶת שִׂנְאָה – תְּנֵנִי וְאֶזְרַע אַהֲבָה
תַּחַת הָעֶלְבּוֹן – חֲנִינָה
תַּחַת הַמַּחְלֹקֶת – חָזוֹן
תַּחַת הַסָּפֵק – אֱמוּנָה
תַּחַת הַיֵּאוּשׁ – תִּקְוָה
תַּחַת הָעֲלָטָה – אוֹר
תַּחַת הַיָּגוֹן – שִׂמְחָה.

הוֹ צוּרִי וּמִשְׂגַּבִּי, חָנֵּנִי בְּחַסְדְּךָ!
לֹא אֲבַקֵּשׁ לִי נִחוּמִים, כִּי אִם אִנָּחֵם
לֹא אֲבַקֵּשׁ לִי הֲבָנָה, כִּי אִם אָבִין
לִהְיוֹת אָהוּב – כִּי אִם לֶאֱהֹב
כִּי בְּנָתְנֵנוּ אָנוּ מְקַבְּלִים
בְּמָחֳלֵנוּ – יִמָּחֵל לָנוּ
וּבְמוּתֵנוּ נִוָּלֵד לְחַיֵּי עוֹלָמִים.

 

"האדם הכוסף להתפלל על השלום באמת, מעומק לבו, עליו לתקן עצמו, לזכּך נשמתו ולעדן כל גוני־גווניו של רגשותיו. תיקון הלב מחייב שינוי עמוק של אופני תודעתו של האדם העורג לשלום ושינוי יסודי של כל הרגליו ,כדי שיתנוצצו בו אורות השלום. אין התפילות לשלום אלא ביטוי חיצוני לתהליכי נפש עמוקים המתרחשים בלבו של האדם פנימה, תהליכים של צרוף, מֵרוּק וזיכוך המבטאים בשורשם את השאיפה הנעלה לשלום. תיקון הלב הוא הסוד והיסוד של התפילות לשלום."
ד"ר אבי אלקיים

"כדי לעשות שלום דרוש אומץ רב הרבה יותר מזה הדרוש לעשיית מלחמה. דרוש אומץ לומר כן למפגש ולא לעימות; כן לדיאלוג ולא לאלימות; כן למשא ומתן ולא לעוינות; כן לכיבוד הסכמים ולא לפרובוקציות; כן לכֵנוּת ולא לצביעות. לכל אלה דרושים אומץ לב ותעצומות נפש רבות." האפיפיור פרנציסקוס

"סידור זה של אֲדוֹן הַשָּׁלוֹם מבקש להיות מדריך לכל פה לכל איש ולכל קהילה המבקשים לבטא את כמיהתם לשלום, בין אדם לחברו, בין איש לאשתו, ובין כל באי העולם. אנו ב'דרך אברהם – הדרך הסֿוּפית הישראלית', יהודים כמוסלמים, מאוחדים בתקווה שתפילה אישית וציבורית היא סגולה לאותה פתיחת הלבבות הנכספת, החיונית לשלום בין כל עמי האזור." הרב רוברטו ארביב

על העורכים

ד"ר אבי אלקיים, ראש המחלקה למחשבת ישראל, avi-elkayamאבי אלקיים
צילום: אורי משולם

אוניברסיטת בר־אילן; ראש מרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה, אוניברסיטת בר-אילן. מראשי קבוצת דרך אברהם – לדיאלוג רוחני לשלום ולסובלנות בין היהדות והאסלאם.

הרב רוברטו ארביב, המנהל החינוכי של מכון שכטר בנווה צדק בתל אביב. ממייסדי 'דרך אברה – הדרך הסופית הישראלית'. בשנים האחרונות נטל על עצמו לפעול ביתר שאת למען הבנה בין-דתית ולטובת דיאלוג רוחני לשלום בין יהודים למוסלמים. מראשי קבוצת דרך אברהם – לדיאלוג רוחני לשלום ולסובלנות בין היהדות והאסלאם.

השייח עסאן מנאסרה, חבר במסדר הסופי א-טריקה אלקאדריה לשלום בנצרת, מראשי קבוצת דרך אברהם – לדיאלוג רוחני לשלום ולסובלנות בין היהדות והאסלאם. מזה שנים תורם תרומה חשובה לדיאלוג רוחני לשלום ולהבנה בין דתות בישראל.

הוצאת אידרא

"אדון השלום" פותח הוצאת ספרים חדשה בשם "אידרא". מטרת ההוצאה להוציא לאור, בשפה העברית, את מיטב הספרים המרתקים ביותר במיסטיקה העולמית, ולהנגישם לקהל הישראלי.
בימים אלה רואים אור שני ספרים נוספים – "אדון הקארמה" מאת דפנא לוין ו"סודות הניקוד העברי" מאת אורנה רחל וינר.

מייסדי ההוצאה:

ד"ר אבי אלקיים, ראש המחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בר־אילן; ראש מרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה, אוניברסיטת בר-אילן. מראשי קבוצת דרך אברהם – לדיאלוג רוחני לשלום ולסובלנות בין היהדות והאסלאם.

ד"ר דפנא לוין היא עמית מחקר בכיר במרכז מוסיוף לחקר הקבלה באוניברסיטת בר־אילן. והיא עוסקת בחקר ובפרקסיס של הדיסציפלינה הטרנספרסונלית המתייחדת ברגרסיה לעבר הרחוק.

עורך ראשי: ד"ר אבי אלקיים

המילה "אידרא" מקורה בשפה הארמית והיא לקוחה מתוך ספר הזוהר.
משמעותה המילולית – גורן.
משמעותה ההקשרית בספר הזוהר - הכינוסים המיסטיים של חבורת הזוהר בראשותו של רשב"י (=ר' שמעון בר־יוחאי) מכונים בשם אדרא.
הסיבה לכך היא כי צורת ישיבתם של בני החבורה בכינוסים המיסטיים היתה בצורת חצי גורן כדי שיראו זה את פניו של זה.
אם כן, הוצאת הספרים היא מעין תחליף לכינוסים של בני החבורה של רשב"י.

הוצאת אידרא כוללת עד כה 6 סדרות:

1 הסדרה לדיאלוג ולסובלנות בין דתית.
2 הסדרה לקבלה ולחסידות
3 הסדרה למיסטיקה נוצרית
4 הסדרה למיסטיקה אסלאמית - בסדרה זו עומד לצאת בקרוב הספר: שירי המיסטיקן הצוּפי מנצוּר אלחלאג' (שם זמני), בתרגום מאיר בר-אשר ואבי אלקיים.
5 הסדרה לבודהיזם ולזן-בודהיזם
6 הסדרה למדע ורוח

 

הזנת תוכן: 16.8.2016

חזרה לדף הראשי "מה חדש בשירה"