ידידיה אדמון

ידידיה אדמון (גורוכוב) הוא דוגמה ומופת להתערוּת והשתלבות yedidya agmonאמן מהגֵר שעלה לארץ-ישראל מרוסיה. הוא למד בסמינר בית הכרם בירושלים, שר במקהלה ושאף לקריירה של זַמָּר. בתוך כך, היה קשוב למגוון רחב מאוד של מוסיקה עממית בארץ החמה היפה הזאת. לבו נהה אחר המוסיקה המזרחית ששמע מפי הערבים הבדואים ומן העדות השונות בישראל. מן הבליל המרנין הזה קיבץ לו קטעי אלתורים מוסיקליים, שר אותם בפני חברים במסגרות שונות וכך החלה קריירת ההלחנה של ידידיה אדמון.

המאפיין בלחניו של אדמון הוא השימוש שהוא עושה במעברים מפתיעים מסולם מז'ורי לסולם מינורי ולהיפך, או במעבר ממנגינה רוגעת לקצביות סוערת. בתוך מנגינותיו ניתן למצוא מוטיבים מקובלים במוסיקה הערבית ואפילו משפטים מוסיקליים שלמים שהעתיק מתפילות וקינות. לדוגמה, חלקו הראשון של השיר "עץ הרימון" הידוע, שאת מילותיו כתב יעקב אורלנד, היה לחן בוכרי עממי וידידיה אדמון השלים את השיר במנגינה משלו ברוח הלחן המקורי.

 

קישורים חיצוניים

ויקיפדיה

זמרשת

 

שדמתי – יצחק שֶנהר. ביצוע נדיר של המלחין

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 

הביתה – אהרון אשמן. שירה: שושנה דמארי

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 

בוקרי לכיש – מיכאל רגב. שירה: שלישיית "ערבה"

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 

חזרה לדף הראשי "מלחיני משוררים - טבת התשעה"

Share
صندلی مدیریتی صندلی اداری میز اداری آموزش زبان انگلیسی مارکت اندروید تور محسن چاوشی مسیح و آرش پروتز سینه پروتز باسن پروتز لب میز تلویزیون ساعت مچی فروشگاه فایل