שגיא אלנקווה

 *

אוֹי לִי מִבְּדִידוּתִי, שֶׁאֲנִי, סִפְּרוּ לִי, דָּם וַעֲצָמוֹת שֶׁמָלְאוּ לָהֶן שְׁלֹשִׁים וְשָׁלֹשׁ שָׁנִים,

וַאֲנִי יוֹדֵעַ רַק שֶׁהִנֵּה אֲנִי נוֹלָד, עִם מִטְעָן שֶׁל זִכְרוֹנוֹת שֶׁאֵינוֹ שֶׁלִּי, עִם חֹמֶר

שֶׁאֵינֶנּוּ שֶׁלִּי, וְנִדְמֶה שֶׁאֵינִי סָגוּר בּתוֹךְ קֻפְסָה, כִּי הִנֵּה הָעוֹלָם בַּחוּץ, אֲבָל הַכֹּל

קֻפְסָה בְּתוֹכָהּ אֲנִי סָגוּר.

 

היכן השירה פגשה אותך לראשונה?sagi elnekave

בגיל חמש עשרה שש עשרה עלו בראשי שורות שיר וחששתי לאבד אותן ומיהרתי ורשמתי, למרות שהדבר הסב לי מבוכה וחשש, השיר לא היה ראוי, אך שני שירים שכתבתי מאוחר יותר הכנסתי לספרי הראשון "קונכייה". הכתיבה התעוררה בי שוב בכל עוצמתה בשנים האחרונות. מעולם לא השתתפתי בסדנת כתיבה, הכתיבה מתעוררת בי לעיתים מול המחשב או במרחב שרעפיי, שאר הזמן הינה רדומה, כלומר אינני כותב מיומן, אך כשמשהו דוחף מבפנים, מחשבה או צורך, אני כותב באופן מיומן ויוצר יצירה ראויה.

מה תפקידה של השירה בעיניך?

תפקידה של השירה לדבר. לא להצטעצע . זה לא דיבור, כפי שאדם משיח לרעהו, אלא דיבור שעניינו צורה ותוכן, ההרהור, הניסיון לנסח דבר שיש לו משקל. אינני יודע ליצור צורות יפות, גם אינני יודע לומר הרבה, אך מתהווה סגסוגת של צורה ודיבור שמאפשרת לדיבור להיות חודר יותר.

משורר שאיתו היית רוצה לשבת ולשוחח?

אינני מרבה לקרוא ספרי שירה. בצעירותי קראתי מפעם לפעם, כחובב כמובן, לא כאיש ספר מלומד. בשנים האחרונות אני קורא לעיתים שירה באינטרנט, כך התוודעתי לאחרונה לשירים של אורציון ברתנא באתר של נילי דגן, כפי שהתוודעתי לשירים טובים רבים מעת לעת. חוויית הקריאה בשירים מעטים של ברתנא הותירה בי תחושה מיוחדת והעשירה את עולמי, אני אדם סגור ואינני רגיל לשוחח עם אנשים מלבד נפגעי נפש או ידידים מעטים אחרים (אני מתגורר בדיור מוגן בחדרה).

היכן אתה כותב?

בשנים האחרונות השירה צצה מול המחשב במעבד התמלילים שמאפשר לכתוב בכתב נעים, למחוק ולשנות במהירות. אני שולט בהקלדה עיוורת כך שהדבר קל לי, לעיתים עולה רעיון בראשי ואני משרבט על דף ואחר כך אולי עורך ומשנה במחשב.

מדוע בחרת את השיר הזה?

השירים באתר לקוחים משני ספרי שירי הראשונים (הראשון זכה בפרס שרת התרבות לספרי ביכורים) ושניהם זכו למאמרי ביקורת משבחים במדורי הספרות של עיתון הארץ. אני קרוב יותר כעת לשירים שיופיעו בספר שירי השלישי "חפץ" שעתיד לצאת לאור בקרוב בהוצאת "עמדה" ולקובץ שירים חדש בהתהוות . השיר שבחרתי הוא שיר שקראתי וחשבתי עליו כשנסעתי לבית אריאלה להסרטת סרטון בו אני מתראיין ומקריא משיריי, ואני חושב שאני שמח לחזור אליו, הוא גם יותר שוטף ופחות סגור משירים רבים שמופיעים בספריי הראשונים.

 

לדף של שגיא אלנקווה בסופ"ש שירה מספר 14

 

הזנת תוכן: 26.5.2013

לדף הראשי של משורר באור