אני, נלסון מנדלה

      ידידי, משורר קשיש, אמר:

      שירה היא מתנה –

      שאינה ניתנת לכל החיים. 

 

                            קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daganyamcover front

מרתק למצוא את מה שלא חפשתי

במקום בו הסיכויים אינם ברורים.

 

                              

                      קראו עוד  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
pic2 

אדם מרחיב דרך
ולא דרך מרחיבה אדם                   

                         (קונפוציוס)

 

                     קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pic3

שיחות עם עצמיNELSON-MANDELA

מאת נלסון מנדלה

פתח דבר מאת ברק אובמה
בתרגומו של קובי מידן 

חדש באחוזת בית

"ספר זה יגרום לקוראיו התרגשות ודמעות [...] כעת אנו נחשפים לפניו האנושיים של מנדלה." ("Financial Times")

רב מכר עולמי, נרכש לתרגום ולהפצה ב-32 מדינות"יוצא מן הכלל [...] מקבץ המכתבים והרשימות צריך להיות על מדף של כל אדם המתעניין בטבעם של השלטון וההתמרדות." ("ניו יורק טיימס")

"אני, נלסון מנדלה – שיחות עם עצמי" הוא ספרו האחרון של אחד האנשים החשובים והמרתקים ביותר במאה העשרים ובתולדות האנושות בכלל. נלסון מנדלה, חתן פרס נובל לשלום לשנת 1993, הוא איש שעשה לכאורה את הבלתי אפשרי. הוא נאסר על ידי שלטון הלבנים בדרום אפריקה וישב בבית הסוהר 27 שנה – ובמקום לצאת משם אדם שבור, מלא זעם ונקמני, הוא הדהים את העולם בהחלטה מנהיגותית יוצאת דופן: להעביר את השלטון בדרום אפריקה מידי הלבנים לידי השחורים, תוך ויתור מודע ואמיץ על נקמה, ובכך להעניק לתושבי מולדתו, דרום אפריקה, תקווה לשינוי. בדרכו הבלתי מתפשרת הוא סימן סוג חדש של פוליטיקאי, כזה שמעז ליישם חשיבה פוליטית מקורית. מתחילת דרכו ועד היום, מנדלה משמש עבור רבים סמל ומופת למנהיג יוצא דופן שמוכיח כי הידברות עדיפה על כוח.

בספר חושף מנדלה לראשונה, בגילוי לב ובלי צנזורה, מכתבים אישיים, הקלטות מתומללות של שיחות, קטעי יומן משנות שהותו בכלא, רשימות המתעדות את חייו וזיכרונותיו, ואף רשימות קצרות שכתב בפנקסו האישי.

הטקסטים השונים בספר, גם האישיים וגם ההגותיים, מתעדים בגוף ראשון את חייו של מנדלה בצעירותו, בחזית המאבק באפרטהייד, בכלא, בתקופת נשיאותו ובסתיו חייו. הם לוכדים רגעים אינטימיים ואירועים טרגיים מחיי מנדלה (כמו מות אמו ובנו הצעיר), וחושפים מפגשים מרתקים שהיו לו עם שועי עולם ושותפים למאבק באפרטהייד. מתוך מאות הקטעים שבספר נבנה דיוקן מסעיר של אדם צעיר, של איש משפחה, של חבר ושל חולם, אשר ויתר על יצר הנקמה והניח מאחוריו את השנאה לטובת פיוס ושלום.

ברק אובמה, נשיא ארצות הברית, אחד ממעריציו הגדולים של מנדלה, מביע בפתח הדבר, את התפעלותו מכתביו, מרעיונותיו ומאישיותו: "'שיחות עם עצמי' מציע לכולנו הזדמנות יוצאת מן הכלל להתרשם מדמותו של מנדלה האדם [...] כאן אנו פוגשים בו כאיש רוח וכפוליטיקאי, כאיש משפחה וכחבר, כאיש חזון וכמנהיג פרגמטי [...] באמצעות הדיוקן השלם הזה מזכיר לנו נלסון מנדלה כי הוא אינו אדם מושלם. כמו כולנו, גם לו יש חולשות. אבל דווקא בהיעדר השלֵמות טמונה השראה לכל אחד ואחת מאיתנו."

"אני, נלסון מנדלה", בתרגומו של קובי מידן, הוא ספר שראוי להיות בכל בית, כדי שיזכיר שוב ושוב עד כמה נדרש מנדלה – וכל מנהיג – להקריב על מנת להביא טוֹב לעולם. הספר זכה להתעניינות עולמית אדירה עוד בטרם צאתו, ונרכש על ידי הוצאות יוקרתיות רבות בכל רחבי העולם.

נלסון מנדלה: הערות ביוגרפיות

נלסון מנדלה, חתן פרס נובל לשלום לשנת 1993 והנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה, הוא אחד מהמנהיגים הידועים ביותר במאה העשרים. במהלך חייו עמד בראש המאבק באפרטהייד הלבן בדרום אפריקה, מולדתו, והפך עבור מיליוני אנשים מרחבי העולם סמל למאבק בתופעת הגזענות כלפי השחורים.
רוֹלילָלָה מנדלה נולד ב-1918 בכפר מְבֶזוֹ שבמזרח דרום אפריקה. בגיל שבע העניק לו מורהו את השם "נלסון", ולאחר מות אביו עבר מנדלה בן השתים-עשרה להתגורר עם ראש שבט בני תֶמבּוֹ. בשנת 1939 הוא נרשם ללימודים במכללה האוניברסיטאית פורט הייר, ולאחר כשנה סולק בשל מעורבות בפעולות מחאה. הוא החל לעבוד כמתמחה במשרד עורכי דין, השלים תואר ראשון ונרשם ללימודי משפטים. בשנים אלה העמיק את מעורבותו בתנועת המחאה נגד שלטון האפרטהייד, ובמהרה הפך לאחד ממנהיגיה הבולטים. בשנת 1952 הוא הקים את משרד עורכי הדין הראשון בדרום אפריקה בבעלות שותפים שחורים.
במהלך חייו נאסר מנדלה פעמים רבות ונרדף על ידי השלטונות. ב-1961 הוא ירד למחתרת והקים זרוע צבאית שפעלה נגד השלטון הלבן. בעקבות פעילותו הוא נאסר ונידון למאסר עולם. בין השנים 1990-1963 הוא נכלא בבתי כלא שונים בדרום אפריקה, והתפרסם בעולם כסמל המאבק באפרטהייד.
כשלוש שנים לאחר שחרורו מהכלא זכה מנדלה בפרס נובל לשלום (יחד עם פ"ו דה קלרק) על תרומתו להפלת שלטון האפרטהייד, ובשנת 1994 נבחר לנשיאה הראשון של דרום אפריקה הדמוקרטית. כחמש שנים לאחר מכן, כשהוא בן שמונים ואחת, פרש מתפקידו כנשיא, ובשנת 2004 הודיע על פרישה מהחיים הציבוריים, לאור החמרה במצבו הבריאותי. בשנת 2009, כשהוא בן תשעים ואחת, הוכרז באו"ם יום הולדתו (18 ביולי) כ"יום מנדלה הבינלאומי".