ידידי, משורר קשיש, אמר:

      שירה היא מתנה –

      שאינה ניתנת לכל החיים. 

 

                            קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daganyamcover front

מרתק למצוא את מה שלא חפשתי

במקום בו הסיכויים אינם ברורים.

 

                              

                      קראו עוד  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
pic2 

אדם מרחיב דרך
ולא דרך מרחיבה אדם                   

                         (קונפוציוס)

 

                     קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pic3

מוסף ידיעות אחרונות בדרום ובאילתnilly pic3

לקראת חודש הקריאה

מראיין: עזרא ארבלי
 

שם: נילי דגן

גיל: 61

עיסוק: משוררת, יזמת פרויקטים לשירה, עורכת "אנתולוגיה מקוונת לשירה עברית" ב"אתר של נילי דגן". באתר מתארחים יוצרים מתחומי השירה, הספרות, המוסיקה והאמנות.

צילום: עדי אדר

מתי התחלת לכתוב?

הכל החל בהלוויה של נעמי שמר (ביוני 2004). צפיתי בהופעתו של דודו אלהרר ששר את ארבעת השירים שנעמי ציוותה לו, ומצאתי את עצמי חורזת פזמון ושולחת לו. הוא קרא את השיר בתוכנית 'הפוגה' בגלי צה"ל בשלושים לזכרה, השיר הולחן ומשם הכל התחיל להתגלגל. מפזמונים עברתי עם הזמן לכתיבת שירה, ואהבת השירה החזירה אותי לספסל הלימודים, לאוניברסיטה ובמקביל לסדנאות שירה. ב-2007 כתבתי את ספר שיריי הראשון.

הספרים שלי על המדף

ב-2008 ראה אור ספר שיריי הראשון "בכל אדם יש ארבעה בנים", יצירה בארבעה רבדים: שירה, תרגום, מוזיקה וקריאה, משולבת ביצירת אמנות. הספר ראה אור בעברית ובאנגלית בהוצאת "אבן חושן", וגם במהדורה ביבליופילית בת 54 עותקים עם מגזרת המתכת "רביעייה" של דוד גרשטיין בעיצוב אמן הספר עידו אגסי. היצירה הוצגה בשדרת מעצבי הספרים הביבליופיליים של יריד הספרים ה-60 בפרנקפורט, באוקטובר 2008.
ב-2010 ראה אור ספר שיריי השני "מאחורי המלחמה רואים את הים", בליווי צילומים של גדי דגון, וב-2013 ראה אור ספר שיריי השלישי, "לא מתקרבת לתחנה המרכזית" (שניהם בהוצאת "אבן חושן").

מהו הספר האחרון ומהו הנושא?

בנובמבר 2013 יצא הספר "ילדה של פעם" – ספר ילדים, לגדולים ולקטנים גם.
"ילדה של פעם" הוא ספר שירי הילדים הראשון שלי המספר על ילדותי ומלווה בתמונות מאלבומי משפחתי. שירים מתוך הספר הולחנו ועובדו ע"י המוזיקאי רמי שולר, זוכה פרס ראש הממשלה להלחנה 2012.

עלילת הספר האחרון בקצרה:yalda2

בספר "ילדה של פעם" שירים קצרים ורסיסים מימי ילדות שובבה, מהמשק של סבא, מהקירבה לבעלי החיים, לשדות, לטבע ולעונות השנה.

בַּלּוּל

לִפְעָמִים, כְּשֶׁאֲנִי עוֹזֶרֶת לְסַבָּא
לֶאֱסֹף בֵּיצִים בַּלּוּל,
אֲנִי מַשְׁלִיכָה בֵּיצָה

לֹא בְּכֹחַ,

רַק כְּדֵי לִבְדֹּק
אִם גָּדֵל בָּהּ אֶפְרוֹחַ


כמה עלתה לי ההוצאה לאור?

עלות הדפסת ספר ילדים עם כריכה קשה הכולל איורים או תמונות המודפסים על נייר משובח היא כ-30 אלף שקל בעוד עלות הוצאת ספר אלקטרוני כ-3,000 שקל.

סופר/משורר שהשפיע עליי מאוד ולמה?

אהוד עליי הסופר היפני הרוקי מורקמי, ויש משוררים אחדים שאני חוזרת וקוראת בהם שוב ושוב כמו ברטולט ברכט, פרננדו פסואה, אך את תחילת הכתיבה שלי ליווה הספר "בשבח החלומות" של המשוררת הפולנייה ויסלבה שימבורסקה, כלת פרס נובל לספרות לשנת 1996. ועדת הנובל שהעניקה לה את הפרס כינתה אותה "מוצרט של השירה". שימבורסקה שילבה בין אלגנטיות וזעם. היא עסקה בנושאים רציניים, פוליטיים, אבל טיפלה בהם בהומור ומשחקיות. כבשו אותי שיריה שופעי החכמה, חדוות לשון ושמחת השירה, המשלבים השראה עם דיוק והקפדה, וראיתי בה מודל ענק לכתיבה.
כשהגעתי לראשונה לביקור במשרד ההוצאה לאור "קשב לשירה" לפגישה עם פרופ' רפי וייכרט, משורר, עורך ומו"ל שתירגם את שימבורסקה, הודעתי לו שאני מתכוונת להיות ויסלבה שימבורסקה! הוא חייך ואמר לי: כאן לא פולניה...

האם לדעתך יש חשיבות לחודש הקריאה?

חודש הקריאה מאפשר לקנות ספרים בהנחה של 20% למרות חוק הסופרים. על פי החוק, מרגע שספר הגיע לחנויות הוא נמכר במחיר שנקבע מראש למשך 18 חודשים, ולכל היותר אפשר לתת עליו הנחה של 10%. החוק תקף לספרים מודפסים ודיגיטליים כאחד.

בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, האם מעמדו של הספר הולך ונעלם?

אני אוהבת מגע של ספר, ריח, תחושת דפדוף, טקסט מודפס המוטבע בנייר, אך אני משערת שבעוד שנים אחדות יעלו מכירות הספרים הדיגיטליים על מכירות הספרים המודפסים בגלל עלות נמוכה וזמינות. בישראל התחום עדיין בחיתוליו, אבל בארה"ב הספרים הדיגיטליים תופסים נתח של 30% מכלל מכירות הספרים, ונראה שהמגמה רק מתחזקת.

 

 הזנת תוכן: 16.6.2014

חזרה לדף הראשי "ילדה של פעם"

 

 לפתיחהת הקובץ  נא ללחוץ על הקישור

Attachments:
Download this file (yalda_yediot_eilat.PDF)yalda_yediot_eilat.PDF
صندلی مدیریتی صندلی اداری میز اداری آموزش زبان انگلیسی مارکت اندروید تور محسن چاوشی مسیح و آرش پروتز سینه پروتز باسن پروتز لب میز تلویزیون ساعت مچی فروشگاه فایل