פני עצמי

טרילוגיה מאת יחזקאל נפשיpney-atzmi

"עמדה" הוצאה לאור

חלק א' - מספר על תקופת היות נפשי ילד, תוך גילוי היוולדו עם מום נדיר אשר בו לא ניתן היה לטפל בשנים ההם, ומה שזה עולל לו, כלומר ההיבדלות הזו בכורח מעל הכלל. הוא מדבר על ימיו בפ"ת, לצד תועפות הדשא והגאיות המוריקות אשר לכפר-גנים, החיים בצל-קורת משפחה הרוסה והרצון לנוס ממנה, וראשית ההתפתחות הרוחנית של אותו נער, אשר במנוסתו מגיע להתגורר בקיבוץ תחת שישלים את לימודיו. שם הוא ממית עצמו בעבודות-כפיים ובקריאה בכדי להשכיח מעצמו את עצמו. חלק זה מספר גם על חוויותיו בקיבוץ עצמו ועל היכרות מעמיקה עם עולמה של הספרות, מספר על התאהבות בנערה צעירה ושמה עדי וכמו-כן על שיטוטים ממושכים לצד הפרא הטבעי שהיה בסמוך למרחבים האינסופיים של הקיבוץ אז. ואז, ההכרה כי עליו להיכנס לבית החולים ולעבור 4 ניתוחים ממושכים.

חלק ב' - מספר על הכניסה לבית-החולים למשך כשנה-וחצי, ואשר בו עבר נפשי 4 ניתוחים מרתוניים אשר הצילו את חייו, לרבות כל המסקנות אשר באו עם זאת. הוא מספר על ההליכים עצמם, ורגעי השבירה אשר היו בלתי נמנעים, על הכמיהה לשחרור ממאווי החומר והנסיקה אל מעל לכבלי הגוף השרוי במצוקתו, על ההבנה שעומדת מאחורי ההבנה עצמה, שהגוף הוא בעצם אינו אלא אלגוריה לנשמת האדם. הוא מספר על פניו של האלוהים, אלו אשר נשקפים בבירור דווקא מן הגיהינום עצמו. על אנשים אשר הכיר בביה"ח, כאלו שחוו חוויות דומות לשלו, וכיצד שהיו מסייעים אחד לשני. בכלל, חלק זה מתאר את החיים בביה"ח כמיקרוקוסמוס, עולם בפני עצמו המתנהל שלא בכפוף לחוקים אשר מחוצה לכתליו. חלק זה מתאר צום בכורח של כ10 ימים, ואת כל אשר מתווסף לאדם בהיותו שרוי במצב נפש שכזה, כלומר, מה שמתרחש בנפשו פנימה וכיצד זה בא לידיי ביטוי באדם שהוא הופך להיות לאחר-מיכן.

חלק ג' - דובר על המוצא מכבלי ביה"ח ויציאה לנדודים בעולם למשך כ4 שנים בקירוב, תוך עבודות יד-לפה והיכרות עם אי-אלו טיפוסים אשר נותנים נופך אחר לממד של העולם כפי שאנו תופסים אותו. קיימים בו נופים ותיאורים של אתרים היסטוריים הן מאירופה וכלה במזרח הרחוק, רגעי קושי בהם לא היה לנפשי כסף למזון{שלא לדבר על מקום לינה או מקלחת}, על לינה בגנים ציבוריים, תוך חלום של להפוך משורר ידוע-שם יום אחד וכתיבה באישון לילה. הוא מספר על עשיית כסף בעורמה אשר מאופיינת אך ליורדי-דרכים, תוך הרצון העז לשמור על כל אשר הוא קדוש בעיניו ושגיא, זאת-אומרת על הנשמה. כל החלקים כולם משקפים את עולמו הרוחני של נפשי ואת ראייתו לפְּנֵי הדברים, כלומר בהשתוממות, כלומר באיזה נופך של קסם. בחלק זה מובאים קטעים שהם אינם אלא פרצי תודעה והתבוננות בגרעין שמאחורי הגרעין עצמו. החלק השלישי מתאר גם את שיבתו ארצה של נפשי ומאגד בתוכו את סגירת המעגל של שני החלקים הראשונים.

 

הזנת תוכן: 22.1.2017

חזרה לדף הראשי "מה חדש בספרות"