נילי דגן

נתקnilly-dagan-BW

      לליה שלי

שְׁלִישִׁיַּת נַעֲרֵי מֵיתָר קוֹרַעַת אֶת הָרוּחַ
בְּצַ'רְדַּשׁ שֶׁכֻּלּוֹ גַּעְגּוּעַ לְיָמִים מְאֻשָּׁרִים יוֹתֵר.
תְּמוּנָתֵךְ הַיָּפָה מַמְשִׁיכָה לְחַיֵּךְ בַּנַּיָּד,
וַאֲנִי מִשְׁתַּדֶּלֶת לִשְׂמֹחַ
בִּזְמַן שֶׁאֲנִי עֲצוּבָה.
כְּמוֹ שִׁיר הַבָּא וְהוֹלֵךְ,
כְּמוֹ הַוֶּרֶד הַמֵּנֵץ בִּשְׂעָרֵךְ.

 

השיר 'נתק' הוא מתוך ספר שירים חדש 'עד שאלמד לעוף', יראה אור בסדרה כתוב בעריכת אמיר אור, הוצאת פרדס 2018.

 

איפה השירה פגשה אותך לראשונה?

השירה פגשה אותי לראשונה מאוחר יחסית. קוצב לב שהושתל בחזי שינה את חיי, ולאחר תקופת חיים של עשייה בתחום העסקים עברתי לכתיבה, יצירה ולימודים. למעשה, הכל החל בלוויה של נעמי שמר. צפיתי בה בטלוויזיה בביתי באילת ומצאתי את עצמי נרגשת וחורזת פזמון לזכרה. את השיר שלחתי לדודו אלהרר ששר על קברה ארבעה שירים שנעמי ציוותה לו, והוא בחר לקרוא אותו בתוכניתו בגל"צ בשלושים לזכרה.

מה תפקידה של השירה בעיניך?

השירה שאני כותבת, בביטוי חופשי וחסר שיפוטיות עוזרת לי להרגיש ולחשוב טוב יותר. היא מאתרת סדקים שבקיום, רגעים שבירים בחיים, נראים ושאינם נראים, אלה החולפים כהרף עין ואלה העתידים להשאיר בקיעים. היא מצלמת פיסות מציאות ומתרגמת אותן מבלי משים לאירועים בעלי משמעות. מלחמה, אבדן, מחלה, ידידות, נסיעה, היזכרות, עליצות החיים. לעיתים היא קולטת את מה שכבר ריחף באוויר, וממרחק של זמן אני תוהה איך ידעה.

משוררת שאתה היית רוצה לשבת ולשוחח?

מסקרן אותי לפגוש את מאצ'י טאווארה, מורה מטוקיו. בגיל 26 בשנת 1988 כבשה בסערה את יפן כשפרסמה את קובץ שיריה "יום השנה לסלט", שתורגם לעברית ע"י פרופ' יעקב רז. תוך חצי שנה נמכרו יותר משניים וחצי מיליון עותקים של הספר, שיא של כל הזמנים. סוד הצלחתו של הספר בשילוב שהוא יוצר בין סגנון השירה העתיק של יפן, הטאנקה, לבין ההויה העכשווית של אשה צעירה החיה בכרך הענק. לפני שנה ביקרתי ביפן, ונותרתי סקרנית לגבי התרבות היפנית.

היכן את כותבת?

אני כותבת בתנועה. במטוסים, רכבות, ספינות, בין נופים חולפים, בחיק הטבע, רושמת שורות בפנקס ואחרי זמן מרחיבה את החוויה במחשב.

מדוע בחרת את השיר הזה?

השיר נכתב לבתי האהובה ליה, שהייתה רחוקה ממני תקופה ארוכה. יש בשיר שורה שמחזקת אותי בכל עת קשה "וַאֲנִי מִשְׁתַּדֶּלֶת לִשְׂמֹחַ בִּזְמַן שֶׁאֲנִי עֲצוּבָה."

 

הזנת תוכן: 21.12.2017

חזרה לדף הראשי "משוררים באור"