ציפי שחרור

לאונרד כהן שר להzipi shachrur1

יַלְדָּה רוֹשֶׁמֶת רוּחַ
וּקְלִידֵי מַחְשֵׁב מְעִיפִים
                                           תָּוִים
פַּעַם לֵאוֹנַרְד כֹּהֵן
שָׁר לָהּ בְּקוֹל נִכְמָר שֶׁל צִפּוֹר

                                   פַּעַם קוֹלוֹ הָיָה יוֹצֵק מוֹרְפְיוּם בְּדָמָהּ
                                                                           עַכְשָׁו הִיא תָּוִים.מתוך "לאונרד כהן שר לה" הוצאת הקבוץ המאוחד 2014

 

איפה השירה פוגשת אותך לראשונה?

השירה פוגשת אותי לראשונה בגיל 12 בספריה העירונית בעיר רמלה, כשנופל לידי ספר השירים המופלא של שארל בודלר ,פרחי הרע בתרגומו הכבד אמנם,אך אולי גם היחיד, באותן שנים, של אליהו מייטוס. אני אני קוראת בו ונשרפת על אף שאולי איני מבינה דבר כמעט מן הנאמר לי אז ולא מבינה את עומקם של השירים , אך נשרפת ונשבת ואני חשה שהנה מצאתי בית שהוא רק שלי. חלקת אלוהים קטנה של ילדה. בעקבותיהם יצאתי לחפש אחרים והגעתי למשוררת אנה אחמטובה ומשם נסללה דרכי אל דויד אבידן, יהודה, עמיחי, נתן זך, לאונרד כהן . אחר כך נהייתי עצמי משוררת ואז באו יונה וולך ודליה רב רביקוביץ. אך השירות הראשונות הן אלה שנצרפו בי והיתוו את דרכי בכתיבה .

מה תפקידה של השירה בעיניך?

השירה ראשיתה בהנאה ובעינו י הנפש . היא הערום המולבש ביותר מכל האמנויות . ככה היא . ותפקידה בהפיכת שפת המציאות לשפת חלום, כי היא הנפש המתהפכת לרחוב ולמקום שם מסתתמות ההבנות והדיבורים, היא באה .

משורר שאיתו היית רוצה לשבת ולשוחח?

לאונרד כהן.

היכן את כותבת?

שירה נכתבת ממני כאן ומעבר לים, ברחוב ובחדרי, בבתי קפה ובתוך שדה פרחים או שדה קוצים. הפרוזה – ליד שולחן עבודה נזירי ומוקפד.

מדוע בחרת את השיר הזה?

אך טבעי לי לבחור את השיר הנושא את שם ספרי שיצא לאחרונה "לאונרד כהן שר לה" , אך מעבר לכך, זהו שיר ארספואטי מובהק שאני אוהבת אותו עכשיו מכל השירים הארספואטים הרבים שכתבתי, אני אומרת עכשיו, כי אהבותי בשירים משתנות ובוגדניות. ובחד - שיח הזה על שירה, אך טבעי לי לבחור בשיר על טרובדור (לאונרד), על ילדה, על רוח, תוים ומחשב ובעיקר על.... ציפור ...

 

לדף של ציפי שחרור בסופ"ש שירה 42